Rady a tipy

Přinášíme Vám několik tipů, které nám pomohly v oblasti výživy psů

Hledáte pro vašeho psa či kočku krmivo, které bude opravdu milovat a stále se vám to nedaří? Pročtěte si naše rady a tipy a nebo se prostě rovnou zeptejte. Není čeho se bát. Pokusíme se vám pomoci ze všech našich sil.

 

 poznejte-nasi-rodinu

 

Jak vybrat správnou stravu pro psa?

Nejdůležitější je uvědomit si, kolik času chceme této problematice v našem běžném životě věnovat. Pokud máme času hodně a můžeme si dovolit psovi každý den připravovat čerstvě vařenou stravu, určitě lze zvolit krmení mazlíčka i touto formou. Pozor však na vyvážení stravy, které není vždy zcela jednoduché podchytit.

Suchá strava v podobě granulí představuje řešení zejména pro ty, kteří chtějí mít jistotu, že pes či kočka dostanou vyvážený a kompletní přísun všech živin, vitamínů a minerálů. Velkou výhodou také je, že je vše přesně nastaveno podle potřeb vašeho mazlíčka, podle velikosti plemene i jeho věku. Při dodržování pokynů v rámci dávkování tak docílíte skvělého vyvážení stravy, přičemž předejdete i případné obezitě či jiným zdravotním komplikacím. Granule tedy vybíráme zejména podle velikosti plemene psa a stáří psa.

Důležité je, aby psovi granule chutnaly. V případě větších zdravotních problémů se nebojte navštívit svého veterináře a stravování psa s ním konzultujte. Někdy stačí opravdu málo, pes může být na něco alergický nebo mu mohou některé suroviny způsobovat zažívací problémy. Tyto situace je lepší řešit pomocí dietní stravy, kterou vám na základě diagnózy doporučí váš veterinář.

 

Co dělat v případě hltání?

První kritérium je velikost granulí. Pokud budou granule příliš malé, pes je bude mít tendenci polykat rychleji. U větších granulí je bude muset nejprve pokousat a případnému hltání částečně zabráníte. Jestli změna velikosti nepomůže, existují nejrůznější pomůcky a misky založené na principu sníženého přístupu ke granulím, kde se pes ke krmivu nemůže tak snadno dostat, čímž docílíte toho, že bude jíst po menších dávkách.

 

Pět největších chyb při krmení psa

 

1. Pozor na kořeněné jídlo

V žádném případě nedávejte vašemu mazlíčkovi kořeněné jídlo, ani zbytky po vašem obědě či večeři. Mohli byste tak psovi způsobit vážné zdravotní problémy. Navíc sůl je pro psy pomalu jako droga a nikdy neví, kdy s ní přestat. Pes by tak měl problémy s metabolismem, sklony k tloustnutí a hlavně zvýšený krevní tlak. V žádném případě nedávat!

 

2. Kosti má sice rád každý pes, ale...

Kosti má rád každý pes, ale pozor na ty vařené! Kosti se během procesu vaření začínají štěpit, a tak by se tvrdé a hlavně ostré hrany mohly psovi zapíchnout takřka kamkoliv do jeho trávicího ústrojí. V žaludku navíc kosti dlouho zůstávají a zbytečně zaplňují psovi bříško. Syrové kosti dokáží psi strávit, ale POZOR na ty vařené!

 

3. Čokoládu si dejte raději jen Vy

Nejméně vhodnou potravinou pro psy je čokoláda. Kofein, teobromin a další obsažené látky ohrožují vašeho mazlíčka na životě. Je zde také poměrně vysoký obsah tuků, což má špatný vliv na funkci slinivky břišní.

 

4. Nepřekrmujte svého psa

Čím dál častěji se v dnešní době setkáváme s obezitou. Bohužel už ale nejenom u lidí, ale také u psů. Nepřekrmujte svého mazlíčka. Někteří psi by jedli klidně celý den, i když už dávno nemají hlad. Dodržujme proto přesné dávkování a dopřejme našim mazlíčkům také dostatek pohybu.

 

5. Pozor na nevyváženou stravu

Vyvážená strava je velice důležitá. Nesmíme zapomínat zejména na vitamíny, bílkoviny a minerály. Pes je masožravec, tudíž by maso mělo v jeho stravě zaujímat největší poměrovou část. Nekrmme naše mazlíčky zbytečnými obilovinami, dopřejme jim opravdovou plnohodnotnou stravu.

 

Vaše otázka nebyla zodpovězena? Ptejte se, rádi vám poradíme, třeba na našem Facebooku.