TIPY PRO PSY PŘI OHŇOSTROJÍCH

pátek, 27 prosinec 2019 09:00

Během sezóny ohňostrojů je zapotřebí poskytnout vašim nejlepším čtyřnohým přátelům zvláštní péči.

 

Všichni víme, že hlučné ohňostroje dnes již nejsou pouze doménou Silvestra, a že kvůli velkému množství dalších svátků a snadno dostupné pyrotechnice vystrašených psů v celé zemi neustále přibývá, proto je důležité věnovat zvýšenou pozornost příznakům nervozity a vědět, jak se s těmito situacemi bezpečně a účinně vypořádat.

Zatímco pro nás mohou být tradiční svátky – zejména Silvestr – velmi zábavné, pro naše nebohé chlupáče mohou znamenat zdroj stresu

Kromě zjevných poranění, která mohou nastat v důsledku fyzického kontaktu s pyrotechnikou, mají na psy velmi nepříznivý vliv také hlasité zvuky a světelné záblesky. V důsledku strachu a stresu se pak mohou často vyskytnout problémy s chováním, jako je štěkání, třes, či dokonce znečišťování domácnosti. Hrozí však i vážné riziko, že váš pes uteče – proto si nezapomeňte nechat psa načipovat.

 

Zde přinášíme několik tipů, které vám i vašemu psovi umožní prožít nadcházející svátky bez komplikací:

  • Zaznamenali jste v minulosti, že se váš pes bojí ohňostrojů? Pak co nejdříve navštivte svého veterináře, abyste měli dostatek času na vyzkoušení předepsané léčby. Žádejte přístroje a spreje vydávající umělé feromony, které psovi pomohou se uvolnit a lépe se vypořádat se strachem.
  • Nezapomeňte před začátkem ohňostrojů psa vyvenčit – obecně platí, že dobře vyvětraný a vyprázdněný pes je spokojenější.
  • Je důležité psa uklidnit ještě předtím, než ohňostroje začnou – poskytněte mu bezpečný úkryt ve známém prostředí, jako je pelech nebo koš, které mu pomohou zvládnout všechny rány a pískání. Pečlivě zatáhněte závěsy, které zabrání pronikání světelných záblesků. Zesilte televizor nebo rádio, čímž potlačíte hluk pyrotechniky.
  • Má váš pes oblíbenou hudbu? Pokud ano, můžete mu vytvořit kompilaci a pustit ji s přiměřenou hlasitostí tak, abyste potlačili hluk pyrotechniky.
  • Nikdy psa netrestejte za to, že se krčí nebo na pyrotechniku jinak nepříznivě reaguje – tím pouze zesílíte jeho strach. Vždy se snažte zůstat uvolnění a v klidu, abyste byli svému vystrašenému zvířeti dobrým vzorem.
  • Vezměte psa dovnitř a nenechávejte ho v domě během ohňostrojů samotného – mohl by zpanikařit a poničit vám vybavení domácnosti nebo – ještě hůře – si přivodit vážné zranění.
  • Nikdy neberte psa s sebou, jdete-li se na ohňostroje podívat.