JAK PŘEŽÍT OHŇOSTROJE – TIPY PRO KOČKY!

pátek, 13 prosinec 2019 09:00

Hlučné ohňostroje dnes již nejsou pouze doménou 31. prosince, ale bohužel celých vánočních svátků.

Kvůli velkému množství dalších svátků a snadno dostupné pyrotechnice vystrašených koček v celé zemi neustále přibývá. 

Během sezóny ohňostrojů je proto zapotřebí poskytnout vašim kočkám zvláštní péči, věnovat zvýšenou pozornost příznakům nervozity a vědět, jak se s těmito situacemi bezpečně a účinně vypořádat.

Zatímco pro nás mohou být tradiční svátky – zejména Silvestr – velmi zábavné, pro naše bázlivé kočky mohou znamenat zdroj stresu. Kromě zjevných poranění, která mohou nastat v důsledku fyzického kontaktu s pyrotechnikou, mají na kočky velmi nepříznivý vliv také hlasité zvuky a světelné záblesky. V důsledku strachu a stresu se pak mohou často vyskytnout problémy s chováním, jako je znečišťování domácnosti nebo nadměrná ztráta srsti. Hrozí však i vážné riziko, že vaše kočka uteče!

 

Následující tipy by vám měly pomoci zajistit, aby vaše kočka svátky prožila v klidu a v bezpečí:

  • Po setmění nechte kočku doma. Pokud je zvyklá na přístup ven, zajistěte jí kočičí toaletu.
  • Snažte se omezit hluk pronikající zvenčí tím, že důkladně uzavřete okna a zatáhnete závěsy. Omezení vnějšího hluku napomůže také uklidňující hudba nebo puštěný televizor.
  • Kočky se cítí nejlépe v útulném a známém prostředí, jako je pohodlný pelíšek, oblíbené křeslo, či kočičí odpočívadlo zavěšené na radiátoru. Je-li to možné, dopřejte vaší kočce bezpečný úkryt, jako je například pelíšek ve tvaru iglú.
  • Poraďte se s vaším veterinářem o možnosti použití přístroje nebo spreje na uvolňování umělých feromonů, které jsou volně prodejné bez předpisu, a které pomohou pro kočku vytvořit uklidňující prostředí. Existují také orálně podávané léky, které účinně napomáhají snižovat úzkost.
  • V neposlední řadě nezapomeňte důkladně uzavřít všechna okna a dveře – citlivé kočky mohou být hlukem vyplašeny a mohou se pokusit o útěk. Pokud jste tak dosud neučinili, nechte svou kočku načipovat. To platí zejména pro kočky žijící v domácnostech.