TIPY A TRIKY PRO VÝCVIK STARŠÍHO PSA

pátek, 23 srpen 2019 09:00

Bez ohledu na vše, co jste možná dosud slyšeli, můžete starého psa naučit pár novým trikům!

Ačkoliv existuje možnost, že s rostoucím věkem si pes může vypěstovat některé zlozvyky, které bude těžší prolomit, neznamená to, že je výcvik starších psů náročnější než výcvik u štěňat. Ve skutečnosti může být pár let věku při výcviku ku prospěchu, neboť pes bude pravděpodobně klidnější a bude mít více sebekontroly.

Výcvik staršího psa je nejen možný, ale dokonce přispívá k jeho větší pohodě. Doba strávená učením nových triků poskytne vašemu psovi mentální stimulaci a pomůže mu zůstat spokojenější, zdravější a čilejší. Navíc vám to oběma může přinést spoustu zábavných chvilek!

older dog large

Samozřejmě platí, že žádní dva psi nejsou stejní, takže pokud jste adoptovali záchranářského psa, může mít z minulosti zkušenosti, kvůli kterým nebude jeho výcvik tak přímý. Pro majitele hledající způsob průběžného výcviku psa, který je již nějakou dobu součástí jejich smečky, však existuje mnoho cvičení, která mohou vyzkoušet.

Náš poslední blog měsíce věnovaného výcviku psů proto přináší několik tipů a triků, které můžete se svým starším psem vyzkoušet, a které mu pomohou vést dlouhý a spokojený život.

Než začnete

Podobně jako při výcviku štěněte si připravte pamlsky, kterými svého chlupáče odměníte za dobré chování. Aby byla pobídka co nejsilnější, zvolte jeho oblíbené!

treat jar large

Zároveň musíte být připraveni věnovat výcviku čas a trpělivost a je dobré si uvědomit také limity vašeho psa. Trpí například problémy pohybového ústrojí nebo se mu s věkem začal zhoršovat zrak? Pak pro něj některé triky nemusí být zcela vhodné, případně ho mohou rychle unavit.

 

Trénink poslušnosti

Vynechali jste některé části základního výcviku v době, kdy byl Fido ještě štěně? Pokud ano, není na základní trénink poslušnosti nikdy pozdě.

obedience training large

V takových případech platí stejné postupy, a to bez ohledu na věk psa. Jediným rozdílem může být potřeba více opakování u každého cviku, aby se pes odnaučil špatné zvyky a osvojil si správné chování.

Naštěstí by měl být váš pes oproti štěňatům schopen udržet déle pozornost, takže byste měli mít možnost strávit delší dobu procvičováním, než se pes začne nudit, nebo než se rozptýlí. Jako vhodná doba se jeví 10minutové výcvikové bloky.

 

Hra na schovávanou

Ačkoliv se nejedná přímo o výcvik, hra na schovávanou doplněná o hračky a odměny je skvělý způsob, jak pomoci vašemu psovi procvičit všechny smysly. To je důležité zejména pro starší psy, jejichž čich, zrak a sluch nemusí být tak ostré, jako dříve.

Reach large

Jednoduše psovi ukažte hrst pamlsků nebo jeho oblíbených hraček, pak mu dejte pokyn, aby zůstal na místě, a vy mezitím pamlsky nebo hračky poschovávejte po místnosti nebo po domě. Pak ho vyšlete, aby je vyčuchal!

 

Procvičování rovnováhy

Podobně jako u lidí, také u psů se rovnováha může s věkem zhoršovat. Existuje však řada cvičení, pomocí kterých můžete proti tomuto problému bojovat.

Zkuste položit na zem žebřík a veďte svého psa tak, aby prošel všemi poli. Pomocí jednoho nebo dvou pamlsků dosáhnete toho, aby pes přes žebřík prošel pomalu a správně přitom umísťoval své nohy. 

Také dbáte na to, abyste ve výcviku psa pokračovali i s jeho rostoucím věkem? Jaké jsou vaše oblíbené triky nebo cvičení, která se svým psem provádíte?