PROBLÉMY S NADVÁHOU U DOMÁCÍCH ZVÍŘAT

pátek, 03 květen 2019 09:00

Věděli jste, že v současnosti je obezita domácích zvířat stejným problémem jako u lidí?

Je smutným faktem, že u psů obezita představuje zdaleka nejčastější problém související s výživou. Příčinou je přitom prostý fakt, že příjem energie u těchto zvířat převyšuje její výdej, což vede k dlouhodobému a potenciálně i život ohrožujícímu přebytku energie.

Tato přebytečná energie se ukládá především ve formě tuku, přičemž mezi další významné faktory pro nárůst hmotnosti patří také věk, pohlaví, reprodukční status, neaktivita, genetické předpoklady, příjem potravy, vysoká stravitelnost potravy, pamlsky, prostředí, životní styl či prodělané nemoci. Příznaky obezity u domácích zvířat mohou zahrnovat například obtížné nahmatání či pozorování žeber zvířete, páteře, pasu, povislé břicho či větší a zaoblená tvář. Tlustá zvířata mají často nechuť ke cvičení, psi s nadváhou často zůstávají pozadu, lapají po dechu a působí unaveně nebo dokonce „líně“.

Jako odpovědní majitelé musíme vždy obezitě našich zvířat předcházet, a to zejména podáváním zdravého krmiva – například Barking/Meowing Heads, ale také tím, že zvířatům nebudeme dávat odpadky nebo zbytky! Neméně důležité je seznámit se s pokyny pro krmení, správně odvážit doporučenou dávku a zajistit, aby se způsobem správného krmení zvířete byli obeznámeni i všichni členové rodiny. Nezapomeňte, že přechod na nové krmivo je vždy zapotřebí provádět postupně v průběhu několika dnů. Udržování zdravé hmotnosti je pro kočky i psy klíčové, neboť obezita často vede ke vzniku cukrovky, srdečních poruch, k depresím a problémům s klouby, jako je například artritida.

Lilo

Hubnutí je složitější zejména u obézních koček, neboť je méně pravděpodobné, že budou chodit na procházky atd., proto se doporučuje krmit je výrobky Meowing Heads a motivovat je k dostatečnému pohybu. Máte-li u svého zvířete podezření na nadváhu, sjednejte si co nejdříve schůzku s vaším veterinářem, neboť existuje několik možností, jak můžete pomoci. Patří mezi ně postupná změna krmných návyků, zvýšení pohybu, pečlivější sledování druhu a příjmu potravy, vytvoření rozumného krmného plánu či zavedení diáře s pravidelnými návštěvami veterináře za účelem bezplatných kontrol hmotnosti a sledování pokroku vašeho zvířete.

Pro snižování hmotnosti se obvykle doporučují krmiva s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny, jež ale zároveň obsahují malé množství tuku. Psi i kočky mají díky nim pocit nasycení a většího množství energie. Brzy zjistíte, že se snižující se hmotností bude vaše zvíře spokojenější a bude ochotnější ke cvičení.

Proč nezačít hned teď například tím, že nahradíte lákavé tučné psí pamlsky mrkvovými tyčinkami? Proč rovnou nenaplánovat nějaká pohybová cvičení? Podrobnější informace o obezitě u psů a koček a o způsobech, jak svému zvířeti bezpečně pomoci s úbytkem hmotnosti, vám poskytne váš veterinář. Sjednejte si s ním schůzku, než bude pozdě.

Vaše zvíře vás bude milovat ještě více a prožije díky vám delší a spokojenější život!

 

Jaké produkty vašim mazlíčkům pořídit, jestliže mají nadváhu?

MH New 1.5kg Light BagBH New 2kg Light copy