PŘÍPRAVA DOMU NA PŘÍCHOD KOTĚTE

pátek, 26 červenec 2019 09:00

NENÍ NIC PŘÍJEMNĚJŠÍHO NEŽ PŘIVÍTÁNÍ NOVÉ KOČKY DO RODINY.

Předtím je však vhodné věnovat trochu času přípravě domu na příchod nového člena.

Vaše kotě teprve poznává svět, učí se chování a seznamuje se s lidmi. Vy, jakožto noví rodiče čtyřnohého chlupáče, byste měli vytvořit domov, kde bude v bezpečí a kde budou uspokojeny všechny jeho potřeby.

V přestávce mezi těšením na nové setkání a výběrem jména si přečtěte těchto pár tipů, které vám pomohou udělat z vašeho domova místo, jež bude pro kotě přátelské.

 

VYTVOŘENÍ BEZPEČNÉHO ÚZEMÍ

V domě se nachází řada věcí, které mohou být pro zvídavé malé kotě nebezpečné. Některé jsou zřejmé na první pohled - ostré předměty jako nůžky a jehly by měly být uchovávány mimo dosah kočičích pacek. Elektrické kabely a vodiče by měly být odklizeny, případně zakryty.

Pak ale existuje řada méně zjevných nebezpečných věcí. Věděli jste například, že mnohé plasty používané v domácnosti jsou pro kočky toxické? Nebo se v dosahu kočky nacházejí nějaké čisticí prostředky? Všechny tyto věci nezapomeňte uložit na bezpečné místo.

Kočky mají rády místa, kde se mohou ukrýt a kde se cítí bezpečně. Snažte se jim poskytnout jedno nebo dvě místa, kam budou moci vyskočit a kde si mohou v klidu odpočinout.

 

VÝBĚR POTŘEBNÉHO VYBAVENÍ

Pravděpodobně je na čase vydat se do nejbližší prodejny s chovatelskými potřebami, neboť vaše kotě bude potřebovat několik věcí, díky kterým se u vás bude cítit jako doma:

  • pohodlný pelíšek nebo košík
  • kočičí toaletu
  • misku na vodu a krmení
  • obojek
  • hračky nebo škrabadlo
  • krmivo pro koťata, například naše Smitten Kitten
  • přepravku

bed 2560344 960 720 large

 

INSTALACE KOČIČÍCH DVÍŘEK

Kočičí dvířka umožňují vašemu čtyřnohému společníkovi vycházet ven podle libosti, aniž byste museli nechávat otevřená okna. Dnes můžete pořídit taková, která neumožní vstup zvenčí cizím kočkám. Pokud váš dům není dosud dvířky vybaven, je na čase tak učinit.

Aby si kotě na dvířka zvyklo, bude pravděpodobně zapotřebí trocha cviku. Nejsnazší způsob je, aby na každé straně dvířek seděl jeden člověk. První drží dvířka otevřená a druhý má v ruce odměnu, kterou Felix dostane poté, co dvířky projde.

 

KDO MU BUDE DĚLAT SPOLEČNOST?

Jakmile je dům vybaven vším potřebným, je na čase začít přemýšlet o dalších věcech, které kotěti pomohou se u vás zabydlet.

kitten 749ef05c 6ae5 4481 919d e76b0b42aec8 large

Koťata jsou od narození zvyklá na přítomnost matky a sourozenců, takže samota pro ně může být stresující. Proto je důležité, abyste kotěti byli v průběhu prvních dnů k dispozici. Pokud potřebujete zanechat kotě o samotě, je vhodné nechat v místnosti s pelíškem po dobu vaší nepřítomnosti tiše hrát rádio.

Příchod kotěte do vašeho domu naplánujte na klidnější část dne a postupně kotě seznamte s jednotlivými lidskými členy vaší rodiny.

 

SEZNÁMENÍ S CHLUPATÝMI ČLENY RODINY

Když hovoříme o seznámení se členy rodiny - máte už doma starší kočku? V takovém případě je na místě opatrnost!

Vytvořte kotěti jeho vlastní prostor v místnosti, kde vaše starší kočka čas netráví. Rozmístěte mu zde pelíšek, hračky, krmení a vodu. Jak již bylo řečeno, nezbytností je také dostatečné množství vyvýšených míst pro obě kočky, kam se mohou ukrýt v případě ohrožení.

kitten and cat large

 

Před prvním setkáním obě kočky střídavě hlaďte nebo jim vyměňte kus látky z jejich pelíšků. Kotě si tak zvykne na vůně nového domova a vaše stávající kočka mu přijde známější.

A co když máte psy? I přes rozšířené přesvědčení se kotě a pes mohou stát dobrými přáteli. 

To bylo pouze několik tipů, jak pro kotě vytvořit přátelský domov. Dejte nám vědět, zda se vám jakožto budoucímu lidskému rodiči kotěte tyto tipy osvědčily!