PÉČE O PSY TRPASLIČÍCH PLEMEN

pátek, 21 únor 2020 09:00

Trpasličí plemena možná patří v řadách našich psích společníků k těm nejmenším, i přesto péče o takové zvíře představuje velký závazek.

Stejně jako všichni psi potřebují spoustu lásky a péče svých majitelů, vzhledem ke své miniaturní velikosti však mají také některé specifické potřeby. Takže malá velikost nemusí nutně znamenat méně starostí!

Pokud jde o to, která plemena mezi trpasličí psy zařadit, nejzřetelnějším kritériem je samozřejmě velikost. Tato zvířata byla šlechtěna s cílem vytvořit z nich společníky nebo pokojové psy. Z tohoto důvodu se jedná o jedny z nejvěrnějších a přátelských psů, není tudíž s podivem, že i dnes patří mezi velmi oblíbená plemena.

 

JAK SI VYBRAT SPRÁVNÉ TRPASLIČÍ PLEMENO

Tito psi se sice podobají velikostí, každé z trpasličích plemen se však vyznačuje jedinečnými osobnostními rysy. Proto si nejprve nastudujte potřebné informace, abyste si vybrali toho pravého psího kamaráda.

Pokud například plánujete nechávat psa často doma samotného, vyhněte se plemeni Pomeranian, neboť tito psi mohou trpět separační úzkostí. Naopak čivavám nevadí, pokud je nějakou dobu necháte samotné.

Další faktory, nad kterými je dobré se zamyslet, zahrnují množství energie, to, zda dané plemeno pouští srst, zdravotní problémy (ke kterým se dostaneme později) a také to, jak bude dané zvíře vycházet z dvounohými i čtyřnohými členy rodiny.

 

JAKÉ JE NEJLEPŠÍ KRMIVO PRO TRPASLIČÍ PSY?

Malý jorkšír nebude nikdy potřebovat stejné složení potravy, jako gigantická německá doga. V naší nabídce máme speciální řadu Tiny Paws s vyváženou recepturou, která byla vytvořena s cílem poskytnout vašim drobečkům všechny potřebné živiny, aniž by jejich těla musela řešit problém, kam s přebytkem energie.

Dalším způsobem, jak vzniku trávicích obtíží předcházet, je rozdělit krmnou dávku na dvě až tři malé denní porce a nedávat psovi celé množství najednou. Dodržujte také stejný časový režim a krmivo psovi dávejte každý den ve stejný čas.

Sledujte, jakou má váš čtyřnohý přítel chuť k jídlu, kontrolujte jeho hmotnost i návyky, abyste zajistili, že ho nepřekrmujete, nebo naopak netrápíte hladem. Na našich výrobcích uvádíme pokyny pro krmení, každé zvíře má však specifické potřeby, které se mohou od našich doporučení mírně lišit. Krátký rozhovor s vaším veterinářem vám poskytne dostatek informací k tomu, abyste mohli velikost porce snížit, případně zvýšit.

 

VÝCVIK TRPASLIČÍCH PSŮ

Mezi výcvikem psů malých a velkých plemen existují pouze malé rozdíly; každý pes se musí naučit stejné věci a za tímto účelem lze uplatnit stejné techniky. Rozdíl spočívá především v tom, že na rozdíl od velkých psů mají majitelé tendenci psy trpasličích plemen více kazit.

Menší rozměry znamenají menší důsledky nevhodného chování, takže těmto psům porušování pravidel u jejich majitelů častěji prochází. Některé problémy u trpasličích psů můžeme zavinit i my sami – například tím, že je místo toho, aby chodili, začneme nosit. To může vést velmi rychle ke vzniku špatných návyků, které se těžko odnaučují.

I když může být těžké jejich psím očím odolat, i u trpasličího psa musíte jako majitel převzít odpovědnost za důsledný výcvik. V opačném případě se připravte na to, že se váš chlupáč bude v některých situacích chovat jako rozmazlené dítě!

 

ČASTÉ ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

U trpasličích plemen jsou typické některé častěji se vyskytující zdravotní problémy. Menší množství tuku znamená u našich nejmenších psů větší riziko podchlazení. Neumí si dobře poradit s náhlými změnami teplot, proto je důležité věnovat jim zvýšenou pozornost především během chladných nebo naopak horkých období.

U štěňat trpasličích plemen existuje také riziko hypoglykémie, která může být i smrtelná; poklesu hladiny cukru v krvi zabráníte podáváním tří až čtyř porcí krmiva denně.

U některých plemen jsou pak častější i některé typické zdravotní problémy. Například jezevčíci jsou náchylnější k degenerativnímu onemocnění meziobratlových plotének, zatímco srdeční šelesty se ze všech plemen nejčastěji vyskytují u rasy Bichon Frisé.

Opět je vaší odpovědností coby majitele trpasličího psa sledovat zdravotní stav vašeho zvířete a snažit se rozpoznat případné problémy. Nejlepší způsob je načerpat dostatek informací a průběžně se radit s vaším veterinářem!

Které plemeno byste si rádi pořídili do své rodiny?