NAUČTE SVÉHO PSA ZÁBAVNÉ TRIKY

pátek, 31 květen 2019 09:00

POKUD VÁŠ ČTYŘNOHÝ PARŤÁK ZVLÁDÁ VŠECHNY ZÁKLADY, JE IDEÁLNÍ DOBA NAUČIT HO NĚJAKÉ ZÁBAVNÉ TRIKY. 

V jednom z minulých příspěvků na našem blogu jsme zmínili několik zásad pro trénink a výchovu vašeho štěněte. 

Pokud váš chytrý kamarád již základy zvládá, co ho naučit také několik zábavných triků?

Vše, co potřebujete k tomu, aby váš psí kamarád následující efektní triky zvládl, je pár odměn, čas a trpělivost. A také nalepovací papírek pro trik č. 4!

 

PROČ NENAUČIT VAŠEHO PSA PÁR TRIKŮ?

Přestože tento druh tréninku nemusí být pro chování či bezpečnost vašeho psa až tak důležitý, existuje celá řada důvodů, proč si na něj najít čas:

  • Učení nových věcí představuje pro každého psa skvělou mentální stimulaci.
  • Čím více se jakémukoliv tréninku budete věnovat, tím lepší trenér se z vás stane a tím lépe na vás bude váš pes reagovat.
  • Zároveň tím posilujete svůj vzájemný vztah.
  • Navíc je to zábava a vy i váš pes si užijete chvíle, až budete jeho dovednosti předvádět svým přátelům!

Teď již víte, proč nácvik zábavných triků stojí za námahu, a nyní se pojďme podívat, jak na to...

 

#1 PŘEVALENÍ NA ZÁDA

Jako základ pro tento trik musí váš čtyřnohý přítel zvládat pokyn „lehni“, neboť to je výchozí poloha.

Jakmile pes tuto polohu zaujme, podržte v blízkosti jeho čumáku odměnu a poté ruku přesuňte směrem k jeho lopatce. Pes by měl být odměnou dostatečně zaujatý, aby vaši ruku sledoval svojí hlavou.

V tomto okamžiku mu můžete v převalení na záda a zpět pomoci, přitom vždy opakujte povel „převal se“, aby si pes pohyb s povelem spojil. Zpočátku po každém úspěšném vykonání povelu psa odměňte, a to až do doby, než bude pes schopen reagovat na samotný slovní příkaz.

 

#2 PROBÍHÁNÍ MEZI VAŠIMA NOHAMA

Tento trik skvěle vypadá - a není tak těžké, aby ho váš pes s trochou cviku a motivace zvládl.

Screenshot 1 ce0ff786 d46a 4a2e 928f 2def2d63e298 large

Postavte se s jednou nohou vykročenou vpřed, zatímco váš pes stojí za vámi. V ruce držte odměnu, zamávejte na vašeho psa mezi vašima nohama a přivolejte ho. Jakmile prostrčí hlavu mezi vaše nohy, odměnu mu dejte.

Když pes tento krok zvládá, přidejte další a motivujte ho k tomu, aby mezi vašima nohama proběhl znovu. Jako motivaci opět použijte odměnu a přidejte povel „proběhni“.

Jako další krok můžete pokračovat v nácviku osmičky nebo přidat další obíhání jedné nohy. Obojí vypadá skvěle!

 

#3 HIGH FIVE (plácnutí)

Zábavnější varianta běžného příkazu „dej pac“ – naučte vašeho psa dotknout se packou vaší dlaně roztomilým „high five“ pohybem.

Ukažte vašemu psovi odměnu a poté ji před ním podržte v zavřené dlani. Jeho přirozenou reakcí bude ruku nejprve očichat a bude se snažit najít způsob, jak se k pamlsku dostat.

Počkejte, až zvedne packu ve snaze vaši dlaň otevřít a v tom okamžiku ho odměňte pamlskem a přidejte spoustu chvály. Tento postup opakovaně nacvičujte spolu s pokynem „high five“, a jakmile pes pochopí, začnete mu nastavovat pouze svoji otevřenou dlaň.

 

#4 ZAVŘI DVEŘE

Máte připravený samolepicí papírek na poznámky? Nalepte jej na dveře, které chcete svého Fida naučit zavírat.

Screenshot 2 5c0ce7e5 e46e 4b14 9fc0 0133f1c35cd8 large

Ztropte kolem papírku trochu povyku a přitom opakujte „dveře“. Jakmile se váš pes přiblíží, aby si papírek očichal, případně se ho dotkl packou, odměňte ho pamlskem. Jakmile se pes začne papírku pravidelně dotýkat, dveře přivřete a psa pochvalte pokaždé, když se mu podaří je zcela zavřít.

Uvidíte, jak skvělé je mít psa, který tento trik zvládá, když si zrovna hovíte na gauči a někdo nechá dveře otevřené!

 

#5 PŘINES VODÍTKO

Před zahájením nácviku tohoto triku je vhodné, aby váš pes již znal slovo „vodítko“; stačí toto slovo vyslovit pokaždé, když mu ho před procházkou připínáte.

Naučte také psa nosit si vodítko v tlamě. Dejte mu možnost vzít si ho sám, případně mu je do tlamy vložte, a pro tyto případy mějte vždy přichystanou nějakou odměnu. V rámci těchto dovedností můžete psa také naučit vodítko „položit“.

BH Fun Tricks Blog Stock image large

Jako další krok vodítko položte kousek od vás a vyzvěte psa, aby ho zvedl, přivolejte jej k sobě a dejte mu pokyn, aby vodítko položil. Po každém úspěšném přinesení vodítka psa odměňte a celý proces by měl začít do sebe zapadat.

Namísto použití pamlsků vezměte svého psího přítele za odměnu na krátkou vycházku. Tím se mu trik spojí s vycházkou, což pro něj bude vždy představovat velkou motivaci. Věc může dojít tak daleko, že pes vám začne vodítko sám nosit, aby vás přesvědčil, že je na čase vyrazit ven.

 

To bylo jen několik z mnoha skvělých triků, které svého psa můžete naučit. Jsme si jisti, že vy nebo ostatní členové vaší rodiny budete znát mnoho dalších! I my jsme zvědaví, takže nás můžete označit ve svých videích na Facebooku a Instagramu.