MÁ VÁŠ PES NADVÁHU? JAK JI POZNAT A JAK HO DOSTAT ZPĚT DO FORMY

pátek, 24 leden 2020 09:00

Obezita se u psů ve České republice stává velkým problémem, neboť počet obézních zvířat v celé zemi neustále narůstá.

Pokud jste si s novým rokem dali předsevzetí, že svého chlupáče dostanete zpět do formy, nabízíme vám několik tipů.

 

PROČ JE TO DŮLEŽITÉ?

Jednoduše proto, že pohyb a zdravá výživa jsou pro zdraví a spokojenost vašeho zvířete klíčové. My v Barking Heads si však myslíme, že mnozí majitelé si nadváhu svého psa ani neuvědomují.

Informace přitom hovoří jasně. Pojďme se podívat na statistiky:

  • Přibližně 50 % všech psů, což znamená čtyři milióny zvířat, trpí nadváhou.
  • Očekává se, že do pěti let počet tlustých psů převýší ty zdravé.
  • Na nárůst obezity u zvířat v posledních dvou letech poukazovalo přibližně 80 % veterinářů, neboť stále více psů do jejich ordinací přichází kvůli problémům s artritidou, cukrovkou, či srdečními potížemi. To je znepokojující.

Proto jsme požádali Simona Hayese, klinického ředitele a partnera společnosti Village Vet, aby nám poskytl nejdůležitější rady, jak rozpoznat první příznaky obezity a udržet vašeho psa zdravého.

 

PĚT TIPŮ, JAK POZNAT, ZDA MÁ VÁŠ PES NADVÁHU:

 

JE OBOJEK VAŠEHO PSA TĚSNĚJŠÍ, NEŽ BÝVAL?

Simon říká: „Tukové usazeniny kolem krku psa jsou významným indikátorem nadváhy. Když svému psovi obojek poprvé nasadíte, použijte pravidlo „dvou prstů“: Po zapnutí obojku byste měli být schopni pod něj snadno vsunout dva prsty.

Když mezi obojek a krk vsunete dva prsty, měli byste cítit, že dosedá, ale neměl by být těsný. Tuto kontrolu provádějte průběžně po dobu několika měsíců, abyste zjistili, zda nezačíná být obojek těsnější.“

 

CÍTÍTE NA TĚLE VAŠEHO PSA ŽEBRA?

Simon říká: „Pohybem ruky po trupu byste měli být schopni poměrně snadno rozpoznat jednotlivá žebra. Měla by na nich být slabá vrstva tuku, každé žebro by však mělo být samostatně rozpoznatelné.

Pokud však vidíte žebra vyčnívat, je zvíře příliš hubené. Pokud je nedokážete ani nahmatat, má naopak silnou nadváhu.“

 

DOKÁŽE VÁŠ PES POBÍHAT KOLEM VÁS, ANIŽ BY SE ZADÝCHAL, NEBO ZRYCHLENĚ DÝCHÁ I KDYŽ NENÍ HORKO?

Simon říká: „Zrychlené dýchání je normální, neboť zdraví psi tímto způsobem regulují svoji tělesnou teplotu.

Pes, který po běhu nadměrně zrychleně dýchá (aniž by měl příznaky jiných zdravotních obtíží) má pravděpodobně nadváhu.“

 

KDYŽ SE NA SVÉHO PSA PODÍVÁTE SHORA, VIDÍTE LINII PASU, NEBO VYPADÁ JAKO KONFERENČNÍ STOLEK?

Simon říká: „Váš pes by měl mít za žebry zřetelně viditelnou linii pasu. Pokud linie pasu není zřetelná, nebo, pokud je oblast mezi žebry a boky dokonce širší, trpí váš pes výraznou nadváhou.“

 

PROBLÉMY S OLIZOVÁNÍM?

„Všimli jste si, že pes při olizování nedosáhne na všechna místa?

Možná není schopný se ohnout až ke kořeni ocasu? To je další příznak nadváhy.“

 

PĚT TIPŮ, ABY BYL VÁŠ PES FIT A ZDRAVÝ:

 

  1. VEZMĚTE HO PLAVAT!

„Plavání je vynikající způsob cvičení.

Vyhledejte místní vodoléčebné centrum nebo, jste-li odvážní, dopřejte svému psovi možnost smočit se v místním rybníce (s tím bude zcela jistě spojeno více nepořádku). Většina psů si však chladivou koupel ráda vychutná, a to zejména v letních měsících.“

 

  1. EXISTUJE NA TO APLIKACE:

Zamyslete se nad možností pořídit svému psovi fitness tracker. Tato zařízení využívají stejnou technologii jako oblíbené fitness monitory pro lidi, takže můžete aktivitu svého psa lépe kontrolovat, motivovat ho k pravidelnému pohybu a sledovat jeho pokroky. Tato zařízení se používají velmi snadno. Stačí je připnout na obojek a nainstalovat si do telefonu příslušnou aplikaci.

 

  1. NAVŠTIVTE VETERINÁŘE:

„Nezapomeňte se alespoň jednou ročně se psem objednat na kontrolu k veterináři.

Při pravidelných návštěvách může veterinář včas rozpoznat skryté zdravotní problémy, a to včetně problémů s hmotností, které mohou časem vyústit v závažnější potíže.“

 

  1. ODMĚŘUJTE!!!

„Neodhadujte, kolik krmiva by váš pes měl dostávat. Zjistěte, kolik by ho měl pes dané velikosti denně zkonzumovat a pečlivě je odměřujte... a nezapomeňte přitom započítat odměny!
Zdravé, lehké, ale přesto kompletní psí krmivo, jako například Fat Dog Slim od Barking Heads, obsahuje 30 % kuřecího masa a pstruha, takže vašemu psovi pomůže nejen se snížením hmotnosti, ale především s následným udržením správné váhy.

Granule krmiva mají dokonce uprostřed malý otvor, takže pes má dojem, že zkonzumoval více, než kolik ho ve skutečnosti bylo!“

 

  1. DŮLEŽITÉ - DOPŘEJTE SVÉMU PSOVI POHYB:

„To je nejdůležitější ze všech uvedených bodů. Většina psů potřebuje denně alespoň 30 minut intenzivního pohybu; pouhé otevření dveří na dvůr v chladném dni nestačí!

Vyhraďte si každý den dostatek času, abyste svému hafanovi dopřáli nejméně půlhodinovou procházku.“