KRMENÍ ŠTĚŇAT A KOŤAT

pátek, 06 březen 2020 09:00

Existuje něco dojemnějšího, než si přinést domů nové štěně nebo kotě?

Ačkoliv příchod nového chlupatého člena rodiny se může ukázat jako poněkud nelehký úkol, zejména pro ty, kdo úzkostlivě dbají na nedotčenost svého nábytku a sbírky pantoflů, není pochyb o tom, že příchod zvířete váš život změní k lepšímu.

Pokud odpočítáváte dny, než váš nový kamarád poprvé vběhne do vašeho domova, můžete si mezitím prostudovat užitečné tipy, jak štěňata a koťata krmit.

 

ÚHAFNÉ TIPY PRO ZDRAVÉ PSÍKY

Jako novopečený majitel štěněte chcete pro svého čtyřnohého kamaráda přirozeně to nejlepší. Je důležité si uvědomit, kolik krmiva vaše štěně potřebuje, a jaké výrobky nejlépe kupovat. Štěňata jsou ta nejroztomilejší stvoření na světě, nenechte se však jejich velkýma a nevinnýma očima přimět k tomu, abyste se s nimi každý den dělili o svou večeři. I když vás Fido možná dokáže přesvědčit, že zákusek, bramborová kaše a ryba s hranolky jsou pro něj to nejlepší, doporučujeme vám zavést hned od počátku pravidlo, že člověk a pes mají každý své jídlo.

Pokud tomu roztomilému výrazu podlehnete, může se stát, že svému malému chlupáči nechtěně dáte i něco, co pro něj může být vysloveně nebezpečné. Při výběru krmiva pro své štěně hledejte přírodní suroviny a vybírejte výhradně krmiva určená pro štěňata až do doby, než bude váš čtyřnohý kamarád dost velký a silný, aby mohl přejít na krmiva pro dospělé.

Při krmení štěňat zjistíte, že mají hlad po celý den. Štěňata vynakládají velké množství energie na pobíhání po domě a žvýkání hraček (nebo pohovek!), proto je nejvhodnější podávat jim menší množství krmiva několikrát denně.

Vždy se řiďte pokyny pro dávkování. Množství krmiva, které svému štěněti dáváte, bude záviset na jeho rase i na tom, jak aktivní váš psí společník je. Větší psi, kteří jsou neustále v pohybu, budou mít větší nároky na výživu než ti, kteří dávají přednost odpočinku na vašem klíně. Psi by vždy měli mít přístup k čerstvé vodě.

S tím, jak vaše štěně roste a vyvíjí se, můžete začít frekvenci krmení snižovat, nezapomeňte však adekvátně zvětšit jednotlivé porce. Většině dospělých psů stačí krmení jednou či dvakrát za den. Dbejte na to, abyste měli hmotnost svého psa pod kontrolou, a dopřejte mu kombinaci výživných a chutných krmiv s dostatkem pohybu.

 

SPRRRRRRÁVNÁ VÝCHOVA KOTĚTE: PRAKTICKÉ TIPY PRO KRMENÍ KOŤAT

Koťata rostou rychle a jejich specialitou jsou bláznivé půlhodinky, během kterých je můžete vidět poletovat po domě, obvykle v závěsu za tkaničkou nebo za plyšovou myší či jinou hračkou. Při této úrovni aktivity je skutečně důležité zajistit, aby kotě mělo přístup k prvotřídnímu krmivu, které mu poskytne vše potřebné pro jeho růst a vývoj. Podobně jako my lidé dbáme na dopolední svačinky a na odpolední posilnění, také mnohé kočky se rády posilní několikrát během dne. Koťata se to učí od svých matek.

Když se koťata po odstavení začnou zajímat o maso a pamlsky, nejspíš je uvidíte, jak zamíří k misce pokaždé, když jim vytráví a dostanou chuť na něco malého. Aby bylo krmivo stále čerstvé a lákavé, nedávejte do misky příliš velké množství a raději ji během dne dosypte. Pokud přecházíte na nové krmivo pro koťata, dopřejte svému čtyřnohému kamarádovi čas, aby si na novou chuť nejprve zvykl.

Kočky jsou notoricky vybíravé a může se stát, že na začátku nad něčím ohrnou nos, aby později změnily názor. Stejně jako psi, také kočky by měly mít stálý přístup k čerstvé vodě.

Mnohá koťata mají ráda konzervované i suché krmivo, takže jejich kombinováním můžete zvířeti představit různé druhy krmiv, udělat nabídku potravy zajímavější a uspokojit všechny jeho potřeby v oblasti výživy. Koťata rostou jako z vody, nenechte se však zmást jejich vzhledem.

Vaše nedávno tak malinké a neodolatelně roztomilé kotě může ve věku 7-8 měsíců vypadat jako dospělá kočka, stále se však nachází ve vývoji a ideálně by mělo dostávat krmivo pro koťata až do svých prvních narozenin.

 

CO ŠTĚŇATŮM A KOŤATŮM URČITĚ NEDÁVAT

My lidé jsme naprogramováni tak, abychom nedokázali odolat velkým a prosebným očím, které upřeně sledují každý pohyb naší vidličky. Zatímco my se pouštíme do večerní hostiny, naši psi a kočky nás sledují takovým způsobem, až nás přesvědčí, že je naší občanskou povinností se s nimi podělit.

Ačkoliv na občasném kousku masa nebo ryby není nic špatného, existuje celá řada lidských potravin, které nejsou pro psy a kočky vhodné. Pokud si dokážete zvyknout a odolat upřenému pohledu psích očí, nebo pokud svůj talíř ubráníte před kočičím Ronaldem, který se k němu blíží s nadějí na úlovek, ušetříte si spoustu času, energie, ale i pocitu viny v době, kdy vaše štěně nebo kotě o něco zestárne.

Zde je několik hlavních věcí, které byste svým zvířatům pro jejich dobro neměli dávat:

  • cibuli a česnek
  • syrová vejce
  • čokoládu
  • hrozny a rozinky
  • tučná zpracovaná masa
  • slaná jídla
  • syrové ryby

Pokud předem víte, že vaše sebejistota má trhliny, a že nedokážete svého věrného druha nechat odejít bez nějaké dobroty, nabídněte mu některý z pamlsků pro štěňata či koťata.

 

ŽHAVÉ ZPRÁVY!

Rozhodli jsme se oslavit nekonečnou roztomilost koťat a štěňat a představit jejich majitelům naši úžasnou řadu výživných, zdravých a chutných krmiv pro koťata a štěňata. Stát se lidským rodičem zvířete je velmi naplňující a příchod štěněte nebo kotěte do domácnosti je začátkem dobrodružství plného zábavy, lásky a možná i občasných dramat. Pokud se připravujete na příchod nového člena vaší domácnosti, je moudré zamyslet se nad tím, čím ho budete krmit.

Naše speciální krmiva pro štěňata a koťata jsou navržena tak, aby jim poskytla všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály, které potřebují k tomu, aby z nich vyrostli špičkoví kočičí atleti nebo vítězové v psích soutěžích. Koťata i štěňata potřebují pro svůj růst časté krmení, spoustu vody a živiny, které aktivně přispějí k jejich zdravému vývoji.

Pokud se na další cestu životem vydáváte s chlupatým kamarádem po boku, proč nevyzkoušet naši řadu chutných, přírodních a zdravých krmiv pro koťata a štěňata a nedopřát svému mazlíčkovi pětihvězdičkové menu?