JARO A NEBEZPEČÍ PRO KOČKY

pátek, 22 březen 2019 09:00

JAKÁ NEBEZPEČÍ ČÍHAJÍ V ZAHRADĚ NA KOČIČKY?

S prodlužujícími se dny a rostoucími teplotami byste si mohli myslet, že jaro je pro kočku lepší období než zima. Jaro však s sebou přináší některá nebezpečí, která by si majitelé koček měli uvědomit, aby svým čtyřnohým přátelům zajistili bezpečí i v tomto období.

cat in garden large

Přečtěte si následující tipy, které vám pomohou udělat letos na jaře z vašeho domu či zahrady bezpečnější místo!

 

PELETY PROTI ŠNEKŮM A SLIMÁKŮM

Když se rostliny na vaší zahrádce začnou zelenat, určitě je budete chtít ochránit před slimáky a šneky hledajícími něco na zub. Před použitím pelet proti těmto škůdcům si dobře prostudujte informace uvedené na jejich obalu. Hledejte zejména látku zvanou „metaldehyd“.

Tato chemikálie je pro naše kočičí přátele i pro další domácí zvířata vysoce jedovatá; požití byť jen malého množství pro ně může znamenat vážné zdravotní problémy a někdy může způsobit i smrt. Pokud máte podezření, že vaše kočka přišla s touto látkou do styku, vyhledejte okamžitou veterinární pomoc.

V obchodech proto hledejte pelety bez metaldehydu, které vaši zeleninu a rostliny ochrání, aniž by přitom ohrozily vaši kočku.

 

KVĚTINY A CIBULE

Každý má rád jarní květiny! Tedy přinejmenším lidé. Pro naše kočky mohou být některé z těchto rostlin nebezpečné.

pexels photo 674580 large

Cibule některých oblíbených rostlin, jako jsou tulipány, hyacinty nebo narcisy, jsou při požití pro kočky jedovaté. Toxické mohou být i řezané rostliny, zejména lilie. Kočky by vůbec neměly přijít do styku s vodou, ve které tyto květiny byly.

Pamatujte si tato doporučení při výběru květin pro váš dům a zahradu i při jejich případném rozmístění.

 

ALERGIE

Alergie jsou v jarních měsících vždy na vzestupu a nevyhýbají se ani chlupatým členům vaší rodiny. Ačkoliv nejsou tak běžné, může se stát, že se vaše kočka začne více drbat, což může být reakce na pyl v ovzduší. S odhalením příčiny většinou pomůže návštěva u veterináře, který zároveň doporučí nejvhodnější řešení.

pexels photo 236677 large

 

POBODÁNÍ HMYZEM

Viděli jste vaši kočku, jak loví hmyz? Ačkoliv nemusí být vždy zcela úspěšná, přináší s sebou tato hra zvýšené riziko pobodání vosami či včelami.

Reakce na žihadlo se mohou pohybovat od bolestivých, avšak neškodných, až po vážnější důsledky, proto je dobré udělat maximum pro to, aby vaše zvíře nepřicházelo s hmyzem do kontaktu. Pokud v domě vidíte včelu nebo vosu, bezpečně ji vyneste ven a snažte se podobným setkáním zabránit i ve vaší zahradě.  

 

KLÍŠŤATA

Více času stráveného venku znamená vyšší riziko spojené s klíšťaty. Jak jsme na našem blogu v minulosti psali, jedná se o nepříjemné parazity, kteří se s oblibou zabydlují v kožichu našich čtyřnohých přátel.

3 Jaro nebezpeci kocky

Pokud víte, že v místě pohybu kočky se vyskytuje zvýšené množství klíšťat, je vhodné použít prostředek proti klíšťatům určený pro kočky. Věnujte velkou pozornost tomu, abyste kočce nedali stejný prostředek, jaký používáte na svého psa. Mohl by pro ni být nebezpečný! Prostředek proti klíšťatům by měl zajistit, že klíšťata, která vaši kočku napadnou, odumřou.

Zapomněli jsme na nějaké jarní nebezpečí, před kterým je vhodné vaši kočku chránit? Napište nám na Facebook nebo Instagram.