JAK ZKONTROLOVAT, ZDA VÁŠ PES NEMÁ KLÍŠTĚ

pátek, 17 květen 2019 09:00

Aktuální téma v jarním teplém počasí

Většina majitelů psů se s obtížnými klíšťaty někdy setká. Číhají na travnatých plochách, jako jsou pole, louky, lesy a zahrady. Tedy všude, kde váš pes s oblibou tráví čas procházkami a hrou!

 

Screenshot 7 large

 

Nejde přitom jen o svědivou nepříjemnost pro vašeho čtyřnohého miláčka. Klíšťata mohou přenášet některé nebezpečné nemoci, především lymskou boreliózu. Ta může mít v případech, kdy není včas rozpoznána a léčena, devastující dlouhodobé vedlejší účinky ovlivňující svalové a nervové buňky. Správná kontrola výskytu klíšťat u vašeho psa je tak nutností.

 

JAK KLÍŠŤATA VYPADAJÍ?

Než se klíšťata přisají, mají plochý oválný tvar a osm nohou - dospělé jedince si tak někdy můžete dokonce splést s malým pavoukem. Jejich velikost se může pohybovat v širokém rozmezí od 1 mm do 1 cm. Také barva klíšťat je proměnlivá - od bledě smetanové až po tmavě hnědou - takže příští, které z Fida odstraníte, může vypadat úplně jinak než to minulé.  

Od chvíle, kdy klíšťata začnou pít krev toho nešťastného savce, do kterého se právě zakousla, začínají růst. Do doby, než si ho na svém psovi všimnete, může klíště narůst do velikosti nehtu!

 

JAK POZNÁM, ŽE MŮJ PES MÁ KLÍŠTĚ?

Klíště můžete zpozorovat, zejména pokud je již nasáté.

 

Screenshot 1 min large

 

V husté srsti se však klíšťata mohou snadno ukrýt, takže v některých případech je spíše ucítíte ve chvíli, kdy budete psa hladit. Je dobrým zvykem psa rychle zkontrolovat po každé procházce; stačí po jeho těle přejet rukou dostatečným tlakem, abyste ucítili případné neobvyklé malé bulky.

Příznaky toho, že se na vašem psovi zabydlelo klíště, mohou být zvýšená teplota nebo horečka, ztráta chuti k jídlu, bolest či únava.

 

BĚŽNÁ MÍSTA, KDE SE KLÍŠŤATA NA PSECH VYSKYTUJÍ

Ačkoliv se klíšťata mohou na vašem čtyřnohém kamarádovi ukrývat prakticky kdekoliv, nejraději mají ta nejteplejší místa.

 

JAK KLÍŠTĚ ZE SVÉHO PSA ODSTRANÍM?    

Pomalu a opatrně. Pokud je vytáhnete příliš rychle, riskujete, že část jeho těla zůstane v ráně, což může vést k zánětu a k infekci.

Možná jste slyšeli o postupech, které doporučují klíště před vyjmutím „udusit“, například pomazáním vazelínou. To opět může vést k infekci a k přenosu případného onemocnění, neboť vystresované klíště může svou krvavou stravu vyvrhnout zpět do vašeho psa - brrr!

 

Screenshot 2 large

 

Doporučujeme vám poradit se o nejlepším způsobu vyndání klíštěte s vaším veterinářem, který vám může celý postup osobně předvést. Základem však je použít pinzetu (čím špičatější, tím lepší), kterou klíště stálým tlakem uchopíte a přímým pohybem je vytáhnete.

Po vyjmutí klíště zkontrolujte, abyste se ujistili, že žádná jeho část nezůstala v těle psa. Toho odměňte za trpělivost, se kterou vám umožnil nechtěného návštěvníka odstranit.

 

Máte nějaké svoje osvědčené tipy, jak pejsky chránit před klíšťaty? Napište nám na Facebook nebo Instagram.