JAK VYCVIČIT ŠTĚNĚ - ZÁKLADY

pátek, 05 duben 2019 09:00

NEŽ SE VAŠE NOVÉ ŠTĚNĚ NAUČÍ NĚKTERÉ Z BĚŽNÝCH TRIKŮ, JE VELMI DŮLEŽITÉ POMOCI MU DOKONALE ZVLÁDNOUT ZÁKLADY

Pes, který se dokáže převalit na záda nebo vám přinést noviny je skvělý, ale vynechání základů a nácvik pouze zábavnějších triků může vést ke vzniku špatných návyků. Skákání a znečištění vašeho oděvu špinavými tlapkami či odbíhání během procházky ve chvíli, kdy psa přivoláte k sobě, jsou jen dva příklady.

44846153 342005623221161 1892495721718874112 n

Proto jsme pro vás při příležitosti měsíce tréninku psů připravili základy výcviku štěněte.

 

#1 SEDNI

Jako první povel často své psy učíme sednout. Základem přitom je, aby si pes povel spojil s činností, kterou má provést.

puppy sitting large

Vezměte do ruky odměnu nebo hračku a podržte ji před psem. Poté počkejte, až si pes sedne a odměňte ho. Přitom pokaždé opakujte povel „sedni“ a vaše štěně velmi rychle pochopí, co od něj žádáte. Je důležité dát pozor, aby pes v okamžiku, kdy mu odměnu dáte, nestál opět na nohou. Tím byste odměňovali nesprávné chování a štěně byste zbytečně mátli!

 

#2 ODNAUČENÍ KOUSÁNÍ

Když je Lucky malý, pravděpodobně vás nebude příliš bolet, pokud vám začne okusovat ruku. Čím více ale pes poroste, tím hlasitější bude vaše „au“ při každém stisku.

no nipping large

Jeden vyzkoušený a potvrzený způsob, jak psa odnaučit kousat, je v takové situaci rychle vyměnit ruku za hračku nebo kost, aby se pes naučil, na čem může své zuby trénovat. Další způsob je dát psovi najevo, že jeho stisk bolí, vydat bolestný zvuk a přestat si s ním hrát. Jako u každého nácviku je hlavním předpokladem důslednost, proto je zapotřebí, aby daná pravidla dodržovali všichni členové vaší rodiny.

 

#3 PŘIVOLÁNÍ PSA

Každý majitel chce mít možnost pustit psa z vodítka. Kdy to ale může být problém? Pokud váš pes odmítá přijít k vám na zavolání. Naučení psa poslechnout na tento příkaz vám nejen ušetří spoustu frustrace z toho, že pes se po vašem zavolání vydá zcela opačným směrem, ale především je klíčové pro bezpečnost psa během procházek.

puppy running large

Trénink začněte na malou vzdálenost, nejlépe v domě nebo na zahradě. Abyste k sobě psa při zavolání jeho jména nalákali, budete potřebovat nějakou motivaci, například chutný pamlsek nebo oblíbenou hračku. Klekněte si na úroveň psa a ve chvíli, kdy k vám pes přijde, ho zahrňte chválou a odměňte jej. Tento postup neustále opakujte.

Jakmile pes povel pochopí, je na čase přejít k nácviku venku. K tomu se dobře hodí dlouhé vodítko, se kterým můžete v nácviku pokračovat, aniž byste štěně nechali zcela bez kontroly.

 

#4 ODNAUČENÍ SKÁKÁNÍ

Každý z nás zná nadšené štěně, které se nemůže dočkat až vás pozdraví tím, že na vás začne skákat. Ačkoliv se toto chování může jevit jako hravé a přátelské, je zapotřebí dát psovi jasně najevo, že toto není vhodný způsob, jak lidi uvítat. Nejlepší cesta, jak se s tímto nežádoucím chováním vypořádat, je zcela ho ignorovat. Pokud vstoupíte do místnosti a váš pes začne skákat, odolejte jeho roztomilosti, nereagujte a jednoduše se k němu otočte zády.

Ve chvíli, kdy se pes uklidní, dejte mu pokyn, aby sedl a zůstal. Jakmile pes trpělivě sedí, přichází čas věnovat mu spoustu pozornosti a odměnit jej. Tímto způsobem posilujete pozitivní způsob chování a učíte jej, že skákání nestojí za vynaloženou energii!

 

#5 FUJ

Každý někdy zažil zdlouhavý boj se psem, který se zmocnil páru ponožek, boty nebo jiného předmětu, který do psí tlamy nepatří. I my o tom víme své.

Proto je důležité naučit vaše štěně co nejdříve pokynům „polož to“ nebo „fuj“. Psovi tak zajistíte bezpečí a vaše věci budou chráněny před zničením. Existuje několik způsobů, jak psa tomuto pokynu naučit.

  • Pořiďte si dva různé pamlsky - jeden docela obyčejný a druhý atraktivní a chutný, který bude fungovat jako odměna.
  • Držte obyčejný pamlsek v zavřené dlani a nechte psa, aby si dlaň očichal. Opakujte „fuj“, dokud pes nepřestane dlaň očichávat a všímat si jí. Poté jej odměňte chutným pamlskem.
  • Nácvik opakujte, dokud váš pes při pokynu „fuj“ s očicháváním ihned nepřestane.

 

Všechny výše uvedené tipy představují dobrý základ pro výcvik vašeho štěněte. Pomozte mu tyto dovednosti zvládnout a během krátké doby budete mít vedle sebe dobře vychovaného psa.

Který cvik byl pro vás a vaše psí miminko nejsnazší a který naopak nejtěžší? Napište nám na Instagramu a Facebooku!