CO SE NÁM PSI SNAŽÍ SVÝM ŠTĚKÁNÍM ŘÍCI?

pátek, 01 listopad 2019 09:00

Naši psí přátelé k nám promlouvají každý den. Od prostého ahoj až po sdělení, která mají význam.

Psi jsou schopni pomocí různých zvuků sdělit, co od nás a od ostatních ve svém okolí chtějí. Na rozdíl od lidí je tento soubor zvuků srozumitelný pro všechny členy psí rasy na celém světě.

JAK POZNAT, CO PSÍ ŠTĚKÁNÍ ZNAMENÁ

S každým štěknutím může být spojena směs různých významů a emocí. Prostřednictvím řady zvuků, které se mírně mění, si psi vytvořili jazyk, jenž obsahuje široké spektrum vět. S využitím tohoto seznamu zúženého do několika bodů můžete svým čtyřnohým kamarádům častěji a lépe porozumět!

VÝŠKA ZVUKU

Obecně platí, že čím vyšší zvuk pes vydává, tím šťastnější je.

Pokud váš pes vydává vysoké zvuky, pak se jeho sdělení pohybuje někde mezi pozitivním a neohrožujícím. Takové sdělení můžete považovat za bezpečné, neboť váš pes vám tím říká, že v jeho chování nejsou známky agresivity.

Na druhé straně, hlubší tón znamená, že pes cítí ohrožení a měli byste mu poskytnout více prostoru.

 

TRVÁNÍ NEBO DÉLKA

Doba trvání zvuku poukazuje na to, jak vážně pes svůj záměr míní. Pokud je psí štěkání delší, pak to znamená, že věc, kterou má pes v plánu, myslí opravdu vážně. Pokud je pes vystaven hrozbě, delší vrčení nám říká, že své území hodlá neúprosně hájit.

 

FREKVENCE NEBO OPAKOVÁNÍ

Frekvence a opakování štěkání naznačují, jak urgentní situace v očích vašeho psa je. Pokud pes štěká velmi často, znamená to, že se snaží přilákat vaši pozornost k něčemu, co pro něj představuje vzrušení nebo potenciální nebezpečí.

Čím delší jsou prodlevy mezi zvuky, tím méně si pes žádá vaší pozornosti. 

 

A CO DALŠÍ ZVUKY?

Poté, co jsme popsali rozdíly ve standardním štěkání, pojďme se podívat na další druhy zvuků, které naši psi vydávají, a na to, co se nám těmito zvuky snaží sdělit.

 

VYTÍ

Tento projev je pravděpodobně nejvýraznější ukázkou dědictví, které si naši psi nesou ve své DNA. Jedná se o nejsnazší formu komunikace na dálku, která může znamenat několik různých věcí:

  • Následuj můj hlas
  • Drž se pryč
  • Jsem sám
  • Co to je za zvuk?

 

KŇUČENÍ

Kňučení je způsob, jakým vám váš pes dává najevo, že chce pozornost. Že je smutný, rozrušený, případně od vás jen něco potřebuje – kňučení je způsob, jak vás přimět, abyste se na něj podívali.

Tuto metodu používají zejména štěňata, ale starší psi to umí také!

 

VRČENÍ

Vrčení je nejzřejmější formou komunikace z hlediska toho, co se nám naši psi snaží sdělit. Je to jasný znak toho, že jsou podrážděni, nebo že se v daní situaci necítí komfortně. Za takové chování byste nikdy neměli psa trestat, naopak se snažte psa stresující situace zbavit a uklidnit ho. Pokud byste psa za vrčení trestali, může se stát, že v budoucnu toto „varování“ vynechá a rovnou se začne bránit.

 

Výjimka z tohoto pravidla platí při hře; pokud je pes při hře uvolněný, je vše v pořádku. Pokud však pes znehybní a začne vrčet, znamená to něco úplně jiného.

Komunikuje s vámi váš pes těmito způsoby? Nebo máte svůj vlastní jazyk, kterému rozumíte jen vy dva?