CO POTŘEBUJETE VĚDĚT O VÝCVIKU PSŮ VELKÝCH PLEMEN

pátek, 12 červen 2020 09:00

Při našem průzkumu zaměřeném na štěňata jsme zjistili, že vaše největší obava při výběru správného psa souvisela s velikostí plemene

To není žádné překvapení. Velikost vaší domácnosti, úroveň aktivity, či potenciální zvýšené nároky na výcvik většího psa hrají při výběru toho nejlepšího psího kamaráda důležitou roli.

Opravdu je ale při výcviku velkých psů zapotřebí o tolik více času a vytrvalosti? V čem se jejich výcvik liší od výcviku jejich menších psích bratranců?  

Více informací naleznete v tomto článku, který je zároveň nejnovějším příspěvkem k Měsíci výcviku psů.

 

ROZHODUJÍCÍ JE DŮSLEDNOST

Důslednost hraje klíčovou roli ve výcviku každého psa. Existují však důvody, proč ve výcviku vašeho většího hafana pokračovat až do doby, než bude všechny základní příkazy plně ovládat.

Představte si malého psa, který není dobře vychovaný - skáče, neustále štěká, rozkouše vše, na co přijde, či neustále tahá za vodítko. Pravděpodobně vás to bude obtěžovat, ale nebudete toto nežádoucí chování považovat za příliš velké riziko pro okolí.

A nyní si stejné chování představte u velkého psa. Zde hrozí mnohem větší riziko, možná dokonce nebezpečí - i přesto, že váš pes je ten nejhodnější, jakého znáte!

Důsledný výcvik je zde nutností, proto se při rozhodování o velkém plemeni ujistěte, že mu budete moci věnovat dostatek času.

 

TŘI NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI, KTERÉ SE MUSÍ PSI VELKÝCH A OBŘÍCH PLEMEN NAUČIT:

Neskákat

I když vám nevadí, že vás německá doga vítá objetím, ne každý, kdo vstoupí do vašich dveří, to bude vnímat stejně.

Pamatujte si, že váš pes nebude rozlišovat mezi dvoumetrovým dospělým a drobným dítětem, proto je mimořádně důležité psa naučit, že skákání na jeho lidské přátele není nikdy dovoleno.  

 

Chůze na vodítku bez tahání

Pokud jste někdy zažili při procházce velkého psa, který neustále tahá za vodítko, pochopíte, proč je tato věc na předním místě seznamu. Některá plemena jsou tak velká a mají tolik síly, že mohou dospělého člověka povalit, pokud správně nezareagují na příkaz k chůzi u nohy.

Psi mají instinktivně snahu tahat, takže zvládnutí tohoto příkazu všem psům nějakou dobu trvá. Jak již bylo řečeno, klíčem k úspěchu je důslednost!  

Na procházkách budete potřebovat hodně chutných odměn, kterými svého psa za správnou chůzi po vašem boku odměníte. Při nácviku chůze u nohy mějte pamlsky vždy ve stejné ruce a psa vždy u stejné nohy.

 

Co může kousat - a co ne!

Některá plemena jsou známa svou tendencí rozkousat kdykoli cokoli. To platí i pro větší plemena, jako je sibiřský husky nebo německý ovčák.

Ničivé kousání věcí budete chtít zastavit co nejdříve, neboť velký pes může do zubů snadno dostat spoustu věcí, které by neměl!

V první řadě se zamyslete nad důvody, proč se pes takto chová - je vystresovaný nebo frustrovaný? Pomohla by o něco delší každodenní procházka?

Dále je zapotřebí zabezpečit věci v domácnost. Všechny lákavé předměty, jako jsou pantofle, obuv nebo dětské hračky, ukliďte do bezpečí. Psovi na jeho místo přineste dostatek věcí, které může žvýkat podle libosti.

Sledujte, které hračky a odměny má pes nejraději, abyste mu mohli dopřát další. Čas od času je obměňte, aby se pes nezačal nudit.

Kterou věc považují za nejdůležitější ti z vás, kteří psy velkých plemen vycvičili?