5 VĚCÍ, KTERÉ MŮŽETE OČEKÁVAT, POKUD SI POŘÍDÍTE ŠTĚNĚ

pátek, 17 duben 2020 09:00

Příchod štěněte je vzrušujícím okamžikem pro celou rodinu. Někteří lidé ale netuší, co péče o chlupatého kamaráda obnáší.

Přinášíme vám několik tipů, co můžete čekat, až vaše štěně poprvé vstoupí k vám domů, jak zajistit jeho spokojenost a jak si věci v dlouhodobém pohledu co nejvíce usnadnit.

KLÍČEM K ÚSPĚCHU JE VÝCVIK A DŮSLEDNOST!

Příchod malého štěněte naplní srdce každého láskou. Nezapomeňte však již od samého počátku nastavit pravidelný režim. Abyste nemuseli v noci vstávat na venčení nebo na krmení, vyhraďte pro tyto aktivity pevné časy a vaše štěně si je brzy zapamatuje.

Ruku v ruce s pravidelným režimem musí jít také výcvik, který vám soužití s vaším novým štěnětem usnadní. To však není věc, která nastane ihned. Budete potřebovat dostatek trpělivosti a času, abyste vaše štěně naučili, jak se v novém prostředí chovat.

 

NEZAPOMEŇTE - VY JSTE VŮDCE!

Psi jsou instinktivně zvířata žijící ve smečkách, je tudíž nezbytné, aby si vaše štěně uvědomilo, že smečku vedete vy. Někdy to může být při pohledu na roztomilou chlupatou kuličku obtížné, ale prosazování vaší dominance je klíčovým základem vašeho vztahu.

Věci jako agresivní chování, „kradení“ potravy nebo dožadování se pozornosti mohou být příznaky, že vaše štěně se snaží uchopit roli vůdce smečky. Pro řešení těchto problémů existuje celá řada doporučení a tipů. Pokud potřebujete pomoc, vyplatí se vyhledat podporu ve vašem okolí.

 

PŘIPRAVTE SE NA TO, ŽE KAŽDÁ VĚCH JE HRAČKOU NA ŽVÝKÁNÍ.

A myslíme tím doslova každá! Vaše nové štěně bude chtít prozkoumat každý kout svého nového domova a základem prozkoumávání je poznávání věcí jejich okusováním.

Pochopitelně existuje řada věcí, které musíte před štěnětem ochránit, jako jsou volné kabely, věci, které by nemělo štěně jíst, nebo ostré předměty. V přístupu na místa, která by mohla být nebezpečná, můžete psovi zabránit pomocí nastavitelných zábran! Existují také spreje a repelenty, kterými můžete před okusováním ochránit například nábytek. Vždy záleží na tom, co nejlépe funguje pro vás i pro vašeho psa.

 

NĚKDY BUDETE ŠTĚNĚ MUSET NECHAT O SAMOTĚ

Je smutné si představit, že se svým psem nebudeme moci trávit každý okamžik našeho dne. I na takové situace však musíme našeho psa připravit, abychom ho ušetřili zbytečného stresu. Naučit psa trávit čas o samotě nemusí znamenat, že budete hned odcházet z domu - někdy pro začátek stačí mu vyhradit čas, aby se dokázal sám zabavit.

Dobře ho zabaví například žvýkací hračky, ve kterých je ukryta odměna, nebo které vydávají zvuky, takže si ani nevšimne, že jste mezitím na chvíli odešli.

 

MAXIMÁLNÍ SOCIALIZACE

Velmi důležitou součástí výchovy spokojeného a milujícího psa je navyknout ho na přítomnost dalších psů a lidí.

Vezměte ho na setkání s dalšími psy v parku nebo v místě vašeho bydliště a dopřejte mu možnost kontaktu - přitom jen sledujte chování a zvuky ostatních psů a vyhněte se těm, kteří nemají o kontakt zájem. Skvělým místem pro bezpečné setkávání s dalšími psy i lidmi zároveň mohou být také kurzy pro štěňata.

Přibyl do vaší rodiny nedávno čtyřnohý společník? Máte nějaké tipy, které jsme nezmínili?